CK Development

  październik 2022r.

Dom pod lasem – dlaczego warto zainwestować?

dom pod lasem

Życie wśród natury to marzenie wielu osób – zwłaszcza tych, które wychowały się lub żyją od dawna w wielkim mieście. Jest coś kojącego w wizji budzenia się o poranku w promykach słońca, rozproszonych przez korony drzew, wsłuchiwania się w śpiew ptaków i oddychania czystym, nieskażonym smogiem powietrzem. Domy w lesie – np. pod Warszawą, Poznaniem lub Krakowem – cieszą się zatem coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców miast, którzy po ustatkowaniu się lub osiągnięciu szczytu kariery zawodowej chcą odpocząć od nieustannego zgiełku metropolii. Wielu z nich ma jednak pewne wątpliwości co do tego, czy na pewno warto w nie inwestować. W dzisiejszym wpisie przedstawimy więc najważniejsze zalety zakupu nowoczesnego domu pod lasem!

Idealny mikroklimat na wyciągnięcie ręki

Shinrin-yoku to japońska praktyka prozdrowotna, która szybko zdobyła popularność na całym świecie. W Polsce nazywana jest “leśną kąpielą” i polega ona na odbywaniu długich, powolnych spacerów po lesie. Badania przeprowadzone w Japonii wykazują, że regularne przechadzki wśród drzew znacznie zmniejszają poziom kortyzolu we krwi, co ułatwia zapanowanie nad stresem. Gdy mieszka się w domu pod lasem, można zaznawać leśnej kąpieli kiedy tylko się zechce!

Poprawa samopoczucia podczas przebywania w lesie ma swoje naukowe uzasadnienie. Panuje w nim bowiem bardzo specyficzny mikroklimat, charakterystyczny dla terenów obfitujących w bujną zieleń. Panuje w nim obniżona wilgotność powietrza, co znacznie wpływa na samopoczucie domowników. Wynika to z obecności drzew, które przechwytują wodę z powietrza i filtrują je. Właśnie dlatego powietrze w lesie jest tak orzeźwiające i chłodne nawet w samym środku lata.

Skoro o lecie już mowa, warto wspomnieć o tym, że upały znacznie łatwiej znosi się wśród natury, niż w mieście. Wynika to z faktu, że domy pod lasem są otoczone drzewami o rozłożystych koronach. Promienie słońca koncentrują się więc na liściach, które z radością przyjmują cenne promienie UV. Ziemia dookoła domu pod lasem nie nagrzewa się więc tak bardzo, jak miejski beton.

Możliwość zaoszczędzenia kilku groszy

Nowoczesny dom w cichej okolicy pozwala na zaoszczędzenie nie tylko resztek zszarganych nerwów. Tego typu konstrukcja jest zaprojektowana z myślą o tym, aby nie generować nadmiernych kosztów eksploatacji. Lokalizacja domów w lesie lub pod lasem jest starannie planowana przez firmy odpowiedzialne za ich stawianie. Istotne jest to, aby konstrukcję otaczały drzewa, jednak nie na tyle gęsto, by była ona spowita w ciemnościach. Przemyślana lokalizacja sprawia, że dom w lesie pod Warszawą lub inną metropolią nie wymaga takiego intensywnego ogrzewania, jak budowle znajdujące się w centrum miasta. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą drzew, które osłaniają dom przed wiatrem. Pozwala to na realne zaoszczędzenie cennych kilku groszy na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym.

Warto również wspomnieć o tym, że na liściach drzew zatrzymuje się wilgoć. Jest to szczególnie istotne podczas deszczu – znacznie mniej kropel spada na dach lub elewację. Funkcjonalny dom w cichej, leśnej okolicy jest więc znacznie mniej narażony na zagrzybienie lub pleśnienie wyściółki ochronnej. Im mniej awarii i niezbędnych napraw, tym większa oszczędność! Dodatkowo pod korony drzew można podłożyć beczki na deszczówkę. Woda będzie spływać z liści cienkim, nierozproszonym strumieniem, dzięki czemu naczynie szybko się wypełni. Zebraną deszczówkę można potem przeznaczyć na podlewanie roślin, kąpanie czworonożnego przyjaciela, płukanie włosów lub mycie naczyń.

Własny ogródek w naturalnych warunkach

Nie od dzisiaj ogródki powstają również w miastach. Należy jednak pamiętać o tym, że nie ma lepszego nawozu od czystej, nieskażonej ziemi. Gleba w dużych miastach jest przesiąknięta osadem ze spalin samochodowych, co znacznie zwiększa jej odczyn pH. Kwasowa gleba natomiast znacznie ogranicza możliwości upraw. Dom w lesie pozwala na spełnienie marzeń o własnych owocach, warzywach i tętniącym kolorami ogrodzie.

Gleba w lesie ma bardzo dużą zawartość próchnicy. Dzięki niej rośliny szybciej się przyjmują i ukorzeniają. Dodatkowo leśne uprawy nie wymagają intensywnego nawożenia – wszystkie składniki odżywcze czerpią bowiem ze swojego podłoża. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że w lesie żyje znacznie więcej owadów, a ich zwalczanie będzie wymagało sięgnięcia po ekologiczne środki ochrony roślin. Rośliny jednak z pewnością odwdzięczą się obfitymi plonami i pięknymi kwiatami. Dom w lesie to zatem idealna inwestycja dla osób, które marzą o spiżarce pełnej owoców i warzyw z domowego ogródka.

Zarządzaj plikami cookies
Zapytaj o ofertę